Preskočiť na obsah

AED DEFIBRILÁTOR UŽ AJ V NAŠEJ OBCI

Zverejnené 24.6.2024.

Kategória

Obce a mestá s viac ako 500 obyvateľmi musia zabezpečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor. Vyplýva to z novely zákona, ktorú schválili poslanci v septembri 2023. 

Automatický externý defibrilátor AED prostredníctvom obrazových a hlasových povelov riadi postup prvej pomoci počas fázy kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) a zvyšuje tak šancu na záchranu života. Podaním elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Ide o prístroj, ktorým dokáže aj laik zachrániť ľudský život. 🚑

Toto zariadenie môžete spozorovať už aj v našej obci, je umiestnené v špeciálnej skrinke vybavenej alarmom PRI VCHODE DO BUDOVY OBECNÉHO ÚRADU v Dolnej Strehovej, kde je zároveň opatrené aj kamerovým systémom. AED defibrilátor je k dispozícii 365 dní v roku, 7 dní v týždni a 24hod. denne bezplatne a bude voľne prístupný pre kohokoľvek, aj pre ľudí z okolitých obcí, ktoré defibrilátor nemajú.

Zároveň sme toto zariadenie zaregistrovali na operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby, aby operátori tiesňovej linky mohli záchrancu naviesť k najbližšiemu automatickému externému defibrilátoru.

Špeciálne POĎAKOVANIE pri zabezpečovaní prístroja patrí nášmu Dobrovoľnému hasičskému zboru v Dolnej Strehovej, ktorý sa finančne spolupodieľal na zakúpení defibrilátora, ktorého hodnota je viac ako 1800,-€ a DHZO prispelo svojou dotáciou v sume 1400,-€. VEĽKÉ POĎAKOVANIE patrí aj Jozefovi Kunkovi, ktorý našej obci zakúpil špeciálnu skrinku pre AED zariadenie v hodnote 850,-€.

V neposlednom rade ďakujeme spoločnosti LASAB s.r.o., ktorá nám pomohla sprostredkovať nákup nielen samotného defibrilátora, ale aj špeciálnej skrinky a zároveň nám prakticky ukázali a zaučili prítomných, ako tento prístroj používať.

Ako vieme, pri záchrane ľudského života je každá sekunda nesmierne dôležitá, preto netreba len tak nečinne čakať na príchod záchranných zložiek – každý z nás môže pomôcť 🙏🏼

🫀 …Pevne veríme, že tento defibrilátor nebudeme potrebovať, no v prípade, že to bude potrebné, je tu pre nás všetkých… 🫀